Kiberdələduzluğun formaları və qorunma üsulları
Rəqəmsal dövrdə internet həyatımızın ayrılmaz hissəsinə çevrilib. Onlayn bankçılıq, sosial şəbəkələr, elektron ticarət və mobil tətbiqlər həyatımızı asanlaşdırsa da, kiber riskləri də artırıb. Son illərdə Azərbaycanda phishing və scamming halları artıb.
Phishing – bu, kiberfırıldaqçılığın bir növüdür və hədəf şəxslərin şəxsi məlumatlarını (məsələn, parollar, kredit kartı məlumatları, bank hesabı nömrələri) aldadıcı üsullarla ələ keçirmək məqsədilə həyata keçirilir. Phishing hücumları adətən elektron poçt, mesaj və ya saxta veb-saytlar vasitəsilə baş verir. Bu üsulda hücum edənlər, istifadəçiləri etibarlı mənbədən gəldiyinə inandıraraq, onları öz məlumatlarını təqdim etməyə təşviq edirlər.
Scamming- fırıldaqçılığın bir forması olub, internet və rəqəmsal platformalarda insanların aldadılması, yalan məlumatlarla manipulyasiya edilməsi və nəticədə pul, əmlak və ya şəxsi məlumatların ələ keçirilməsinə yönəlmiş fəaliyyətlər toplusudur.
Bu gün kiber dələduzluq, yəni internet vasitəsilə insanları aldatmaq, onların pulunu, bank məlumatlarını və ya şəxsi hesablarını ələ keçirmək cəmiyyət üçün ciddi təhlükəyə çevrilib. Azərbaycan qanunvericiliyinə görə belə əməllər sadəcə etik qaydaların pozulması deyil, birbaşa cinayət tərkibli hərəkətlərdir. Cinayət Məcəlləsinin 178-ci maddəsi olan dələduzluq onlayn mühitdə edilən saxtakarlıqları da əhatə edir və bu əmələ görə məsuliyyət nəzərdə tutur.
Onlayn dələduzluğa aiddir: