Tanınma - diplom tanınması, xaricdə alınmış təhsil sənədinin (diplomun) Azərbaycanda hüquqi qüvvəyə malik olmasının rəsmi təsdiqlənməsi prosesidir.
Diplom tanınması, xarici bir diplomun ölkədə keçərli olmasını təsdiq edir.
Xarici dövlətdə əldə edilmiş kvalifikasiyanın tanınması şəxsin həmin kvalifikasiyaya Azərbaycan Respublikası ərazisində ekvivalent (bərabərhüquqlu) hesab edilən kvalifikasiya üzrə təhsilini yerli ali təhsil müəssisələrindən birində davam etmək və (ya) həmin kvalifikasiya üzrə əmək fəaliyyəti ilə məşğul olmaq üçün hüquq əldə etməsidir.
Ölkəyə qayıdarkən xaricdə təhsil almış tələbələrin diplomu həmin ölkədə apostil olunmalıdır.
Apostil nədir?
Bir ölkənin ərazisində verilmiş hüquqi qüvvəyə malik olan sənədlər müvafiq qaydada apostil olunduqdan sonra digər ölkənin ərazisində istifadə oluna bilər. Apostil sənədi imzalamış şəxsin imzasının həqiqiliyini, hansı qisimdə çıxış etdiyini, habelə həmin sənədə vurulan möhür və ya ştampın həqiqiliyini təsdiq edir.
Xarici diplomların tanınması üçün namizədlər diplom və əlavəni, lazımi digər sənədləri Azərbaycan dilinə çevirib, notarial qaydada təsdiq etdirib, elektron ərizə sistemi vasitəsilə Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinə müraciət etməlidirlər.
1. Bakalavriat və magistratura diplomlarının tanınması
Ali təhsilin bakalavriat, əsas (baza ali) tibb və magistratura səviyyələri üzrə əldə edilmiş xarici diplomaların tanınması Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyi (TKTA) tərəfindən həyata keçirilir.
2. Doktorantura diplomlarının tanınması
Ali təhsilin doktorantura səviyyəsi üzrə xarici ölkələrdə əldə edilmiş elmi dərəcələr haqqında sənədin tanınmasını Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən həyata keçirilir.
Tanınma xidməti ödənişlidir. Diplomların tanınması üçün rüsum 250 AZN təşkil edir. Həmin rüsum elektron müraciət edilən zaman ödənilməlidir.
Əgər Agentlik və ya Komissiya diplomun tanınmasından əsassız olaraq imtina edərsə, həmin imtina cavabını rəsmi qaydada əldə etdikdən sonra iddia ərizəsi ilə inzibati məhkəməyə müraciət edə bilərsiniz.